Blog

Slávnosti mandlí a vína v Hustopeče

Slávnosti mandlí a vína v Hustopeče

Posledný marcový víkend patrí v moravskom mestečku Hustopeče už tradične Slávnostiam mandlí a vína. Hustopeče bývali najvýznamnejším stredovekým vinárskym mestom a vinice ho obklopovali zo všetkých strán. Dávnu vinársku tradíciu teraz pripomínajú vínne pivnice a početné vinárske slávnosti, vinárska expozícia v renesančnom dome U Synků a tiež kuriózna socha vínnej kvasinky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

História pestovania mandľovníkov v Hustopeče siaha až do 17. storočia. Avšak prvé rozsiahle výsadby začali až po vojne v roku 1949. Bolo to najmä preto, aby sa mandle nedovážali z iných krajín (Taliansko, Grécko alebo Španielsko). Práve toto bol dôvod, prečo v meste Hustopeče vznikli mandľovníkové sady. Počas najväčšieho rozmachu tu rástlo viac 50 – tisíc mandľovníkov. Postupne však mandľovníky  začali ustupovať marhuliam.

SONY DSC

Prelomovým rokom bol rok 2009, kedy mesto Hustopeče odkúpilo mandľovníkové sady. Mandľovníkový sad sa stal unikátom v celej strednej Európe. V súčasnosti sa tu nachádzajú sady o rozlohe 4 hektárov. V roku 2012 bola v sadoch postavená rozhľadňa, ktorá sa stala cieľom mnohých turistov prichádzajúcich do Hustopeče. Rozhľadňa je vysoká 17 metrov a vyhliadková plošina je vo výške 12,6 metrov. K rozhľadni sa dostanete náučným chodníkom.

royhladna

Pre návštevníkov Slávnosti mandlí a vína je pripravený bohatý kultúrny program. Samozrejmosťou sú remeselné trhy, rôzne mandľové špeciality, ochutnávka vín, súťaž o najlepší mandľový dezert, vychádzka do mandľovníkových sadov a mnoho ďalšieho.

Objavte aj vy s CA MIBE Reisen unikát, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od našich hraníc. Tešíme sa na Vás 🙂