Blog

Náš prvý jednodňový výlet

Cestovná agentúra MIBE Reisen vznikla koncom januára tohto roku. Spočiatku sme sa venovali predaju zájazdov iných cestovných kancelárií.  Necelé tri mesiace po tom sme sa rozhodli  zorganizovať vôbec náš prvý jednodňový výlet. Úvahy o našej prvej destinácii pre jednodňový výlet boli dlhé, ale nakoniec sme sa rozhodli pre Maďarsko. Maďarsko ako krajina skvelého jedla a vína mi učarovala už dávnejšie, keď som ešte robil sprievodcu. Ďalšou vecou nad ktorou sme uvažovali bolo miesto, kde by sme zorganizovali tento náš výlet. Voľba padla hneď na hlavné mesto našich južných susedov Budapešť. Budapešť, ktorá je mnohými nazývaná kráľovnou na Dunaji.

Parlament - Budapešť

Nakoľko sme sa chceli trošku odlíšiť od konkurencie rozmýšlali sme nad mnohými alternatívami o aké miesto doplniť tento náš prvý jednodňový zájazd. Nakoniec sme sa rozhodli, že zájazd obohatíme o Ostrihom a zámok Gödöllő. A itinerár nášho prvého zájazdu bol na svete. Termín sme si zvolili v sobotu 16 apríla 2016. Teraz nás čakala tá najťažšia úloha a to predaj tohto výletu.

bazilika

Napokon si zájazd zakúpilo celkovo 39 ľudí a mohli sme teda vyraziť. Našou prvou zastávkou na našom výlete bola Ostrihomská bazilika. Ostrihomská bazilika je po bazilike sv. Petra (Rím) a sv. Pavla (Londýn) tretím najväčším chrámom v Európe. Rozprestiera sa na ploche 5 660 m2 čím je najväčšou sakrálnou stavbou v Maďarsku a zároveň najvyššou pamiatkou krajiny. Monumentálnosť tejto stavby dokumentuje aj nadpis na hlavnom priečelí Caput Mater et Magistra, Ecclesiarum Hungariae, čo v preklade znamená Hlava, Matka a učiteľka maďarskej Cirkvi.

20160514_091530

Po dvojhodinovej prehliadke baziliky nás čakal ďalší bod programu, ktorým bol zámok Gödöllő. Cesta z Ostrihomu do Gödöllő trvala niečo vyše hodiny a približne o 11:30 sme dorazili na zámok Gödöllő, ktorý je jedným z najpozoruhodnejších barokových komplexov 18. storočia, zámok rodu Grassalkovichovcov, sa spolu s priľahlými budovami rozprestiera na ploche 17 000 m2. Patrí k nemu aj park s rozlohou 29 ha. Tento zámok bol letným sídlom rakúskeho cisárskeho páru – Františka Jozefa I a Alžbety Bavorskej, prezývanej aj Sissi. Počas prehliadky mohli návštevníci vidieť deväť zrenovovaných sál,  slávnostnú sálu s bohatou štukovou výzdobou a časť kráľovských obytných priestorov.

20160514_124808

Popoludní sme sa z Gödöllő presunuli do hlavného mesta našich južných susedov Budapešti. V Budapešti sme si s účastníkmi zájazdu urobili trojhodinovú prehliadku peštianskej strany so Svätoštefanskou bazilikou s najkontroverznejšou Maďarskou relikviou a Váci ulicu – najslávnejšiu nákupnú ulicu. Na prehliadku hradnej štvrti nám už nezostal čas, tak okolo šiestej hodiny sme sa z Budapešti plný zážitkov pobrali na cestu domov.