Blog

Levanduľové slávnosti v Tihany

Ty jsi , levandulová

Takto sa spieva v známej pesničke od P. Hapku a H. Hegerovej.  Nenápadná rastlina s fialovomodrými kvietkami, ktorú pre jej liečivé účinky s obľubou zbierali a pestovali už naši predkovia. Svoje miesto má nielen na lúke a v záhrade, ale aj v kuchyni, lekárstve či kozmetike. Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. Levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa ku kozmetickým a lekárskym účelom.

 

Levanduľový festival v Tihany

Tejto rastlinke, ktorá má blahodárne účinky je každoročne venovaný Levanduľový festival v maďarskom mestečku Tihany. Tento rok sme sa aj my rozhodli zorganizovať infocestu a tak sme sa poslednú júnovú sobotu vybrali k brehom Balatonu do dedinky Tihany. Po vyčerpávajúcej 3 – hodinovej ceste sme konečne okolo obeda dorazili do mestečka Tihany. Hneď pri príchode nás upútalo množstvo turistov, ktorí si sami zbierali levanduľu na veľkom poli. Ako sme sa neskôr dozvedeli je možnosť si za poplatok nazbierať vrecúško levandule.  Ako sme tak kráčali úzkymi uličkami vítali nás miestny obchodníci ponúkajúci rôzne výrobky z levandule. Našou prvou zastávkou bol Benediktínský kláštor s opátstvom, ktorý pochádza z roku 1055 a dodnes je domovom pre niekoľkých mníchov. Sídli v ňom Múzeum opátstva. Od kláštora je prekrásny výhľad na Balaton.

20160625_124840 20160625_123636

Od kláštora sme sa presunuli uličkou Arányház až k pobrežiu vnútorného jazera Belső tó, kde sa na lúke rozprestieralo mnoho stánkov, kde sa dalo ochutnať množstvo dôbrot z levandule (džemy, čokolády, sirupy a samozrejme pálenka). Súčasťou levanduľových slávností bol aj kultúrny program.

20160625_135900

Po dobrom obede a nákupe drobných suvenírov sme sa presunuli do Levanduľového domu, ktorý sa nachádza na ulici Major út. Za nízky poplatok 1000 HUF sme si mohli pozrieť videoprezentáciu o vzniku tohto poloostrova. Mnohé dobové fotografie dokumentujú ako sa tu už v minulosti pestovala levanduľa.  Viaceré informačné tabule nás informovali o využití a spôsobe pestovania levandule. Levanduľový dom je turistami veľmi navštevovaný a v roku 2011 získal ocenenie Ekoturistické centrum roka.

levandulov=z dom

Po návšteve Levanduľového domu sme sa presunuli k plážam Balatonského jazera, kde sme trošku aj zaplávali. Jazero Balaton je najväčším sladkovodným jazerom v Strednej Európe, svojou rozlohou zaberá vyše 596 km2. Jeho dĺžka je 77 kilometrov, a pokiaľ by ste ho chceli celý obísť po brehu, museli by ste zvládnuť prechádzku dlhú takmer 200 km. Napriek stále rastúcemu turistickému ruchu je voda jazera mimoriadne čistá.

20160625_153936

20160625_153000

20160625_154327

V ďalšom programe nášho tripu sme plánovali navštíviť miestne múzeum bábik. Ako sme však prechádzali uličkami Tihany ani sme si neuvedomili ako nám ten čas plynie.  Tak sme nakúpili posledné suveníry a odobrali sa plný zážitkov na cestu domov s tým, že na budúci rok múzeum bábik nesmieme vynechať.