Blog

Koncentračný tábor Mauthausen a pamiatky mesta Linz

Osvienčím, Treblinka, Mauthausen, Dachau, Terezín. To sú azda najznámejšie koncentračné tábori z čias II. svetovej vojny. Do Osvienčimu ponúka zájazdy skoro každá slovenská cestovka. My sme sa preto rozhodli zaradiť do našej ponuky zájazd do Mauthausenu. Pre niekoho sa môže zdať zájazd do koncentračného tábora nie veľmi atraktívny, ja si však myslím, že aj tieto miesta je potrebné aspoň raz za život vidieť. Okrem Mauthausenu nás čaká aj prehliadka mesta Linz, ktorý je 3. najväčším mestom v Rakúsku.

Koncentračný tábor Mauthausen sa nachádza približne 25 km východne od Linzu. Zriadený bol 8. augusta 1938 a bol prvým koncentračným táborom, ktorý ležal mimo pôvodného nemeckého územia. Mauthausen bol jeden z najhorších nacistických táborov. Vezňov vešali, strieľali, zhadzovali zo skaly do jazierka (Parašutické skoky), v zime polievali vodou, naháňali do elektrického plotu, pichali im petrolejové injekcie alebo boli popravovaní v plynových komorách alebo autobusoch.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mauthausen
Väčšina väzňov pracovala v kameňolome, kde museli vynášať po Schodoch smrti ťažké žulové bloky. Aj napriek tomu, že presné straty na životoch sú neznáme, odhaduje sa, že v koncentračnom tábore Mauthausen zomrelo až okolo 320-tisíc väzňov. Väzni koncentračného tábora Muthausen boli oslobodení v prvých májových dňoch v roku 1945 americkou armádou.

Mesto Linz

Linz, ktorý sa rozkladá na oboch brehoch Dunaja, je tretím najväčším mestom v Rakúsku a metropolou spolkovej krajiny Horné Rakúsko. Je významným priemyselným centrom a vďaka svojej polohe dôležitým dopravným uzlom. Je známy miestnou špecialitou Linzer Torte, ktorá sa považuje za najstarší známy koláč na svete. V roku 2009 bol Linz európskym hlavným mestom kultúry.  V tomto najväčšom rakúskom prístave sa v dokonalej harmónii spájajú historické pamiatky s moderným umením, za ktorým sa sem schádzajú turisti z celého sveta. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt linz

Zažite neopakovateľnú atmosféru mesta Linz a pripomeňte si hrôzy 2. svetovej vojny počas jednodňového zájazdu už 02.09.2017